Przekonania – jak z nimi żyć?

coaching warszawa

Naturalne jest, że człowiek po utracie czegoś dla siebie ważnego, jest w gorszym nastroju, odczuwa frustrację, pustkę i smutek. Bardzo często złości się na siebie i jest niezadowolony, że tak właśnie się czuje. Ważne jest, żeby dać sobie czas na przeżycie tego doświadczenia, które może zaowocować rozpoczęciem nowego rozdziału naszego życia. Jaki to będzie rozdział, o tym zadecydują nasze przekonania, które mogą być albo negatywne (dołujące) albo pozytywne (wspierające).

Continue reading

Przeramowanie

coaching warszawa

Ile razy w życiu zmienialiśmy zdanie na jakiś temat? Pewnie setki razy, ponieważ: okoliczności się zmieniły, pozyskaliśmy nowe informacje, których wcześniej nie mieliśmy lub nie braliśmy ich pod uwagę, przemyślenia skierowały nas na zupełnie nowy tor lub też zmieniliśmy  perspektywę. Jeśli przesuniemy szafę z ciemnego rogu naprzeciwko drzwi wejściowych, bliżej okna, staje się ona jaśniejsza, nabiera charakteru, a pokój nagle wygląda inaczej. Albo inny przykład: znane nam zdjęcie w drewnianej ramce, ustawione na naszym biurku. Pewnego dnia postanawiamy tylko zmienić ramkę na srebrną. Co się wtedy dzieje? Wydaje nam się, że to inne zdjęcie, a nie to, na które przyzwyczajeni byliśmy patrzeć przez ostatni rok. Taki prosty zabieg, tylko zmiana ramki może sprawić, że widzimy to zdjęcie z nowej perspektywy.

Continue reading

Zmiana – jak to z nią jest?

coaching warszawa

Czasami siedzimy sobie na kanapie z kubkiem herbaty i przychodzi nam do głowy myśl. Zadziwiające jest to, że nierzadko jest to ta sama myśl, w kółko powtarzająca się: chciałabym się zmienić, chciałabym coś zmienić … I w zasadzie wiemy co nam doskwiera, a jednocześnie nie potrafimy tego tak do końca sprecyzować, nazwać. Mimo wszystko jest to już dobry początek, ponieważ mamy świadomość tego, że to, co się dzieje, przestało nam służyć. Dlatego nie powinniśmy się tym zrażać, lecz cieszyć. Tylko jak to jest, że tak wielką trudność sprawia nam podjęcie konkretnej decyzji?
Cóż, nie ma się czemu dziwić, że tak wiele czasu i energii nam to zabiera, skoro przez lata tkwimy w utrwalonym schemacie, nawyku reagowania i postępowania. Każdy przez to przechodzi – w ten lub inny sposób. A pisząc „każdy”, mam na myśli także tych ludzi, na których patrzymy z podziwem i wydaje nam się, że wszystko co osiągnęli przyszło im z łatwością, bez najmniejszego wysiłku. Z pewnością tak nie jest.

Continue reading