Przeramowanie

coaching warszawa

Ile razy w życiu zmienialiśmy zdanie na jakiś temat? Pewnie setki razy, ponieważ: okoliczności się zmieniły, pozyskaliśmy nowe informacje, których wcześniej nie mieliśmy lub nie braliśmy ich pod uwagę, przemyślenia skierowały nas na zupełnie nowy tor lub też zmieniliśmy  perspektywę. Jeśli przesuniemy szafę z ciemnego rogu naprzeciwko drzwi wejściowych, bliżej okna, staje się ona jaśniejsza, nabiera charakteru, a pokój nagle wygląda inaczej. Albo inny przykład: znane nam zdjęcie w drewnianej ramce, ustawione na naszym biurku. Pewnego dnia postanawiamy tylko zmienić ramkę na srebrną. Co się wtedy dzieje? Wydaje nam się, że to inne zdjęcie, a nie to, na które przyzwyczajeni byliśmy patrzeć przez ostatni rok. Taki prosty zabieg, tylko zmiana ramki może sprawić, że widzimy to zdjęcie z nowej perspektywy.

Kiedy myślimy o naszym lub czyimś zachowaniu, możemy dokonać podobnego zabiegu, czyli spojrzeć na nie w innej, nowej „ramie”. Zamiast mówić, że nasze dziecko za głośno się zachowuje, możemy powiedzieć, że w ten sposób wyraża swoje emocje. W jednym człowieku malowanie po białej ścianie trudno zmywalnymi kredkami może wywołać złość, wręcz frustrację, a u innego człowieka, dane zachowanie, będzie wzbudzać ciekawość, a nawet zachwyt nad artystycznymi zdolnościami dziecka. Co sobie pomyślisz o swoim dziecku, które podkrada Ci z szafy twoje ubrania? W starej ramie wkurzy Cię to, ale jeśli dokonasz przeramowania i pomyślisz sobie, że robi to po to, żeby być bliżej Ciebie, czyż nie będzie Ci miło, nie poczujesz się dużo lepiej, nie docenisz tej potrzeby bliskości z tobą?

Kiedy mówimy o przeramowaniu, to przede wszystkim bierzemy pod uwagę pozytywne intencje ludzi, że to co robią, jak się zachowują w danym momencie jest najlepsze, co potrafią z siebie dać. Ważne też jest, żebyśmy brali pod uwagę także to, że działają i podejmują decyzje zgodnie ze swoją wiedzą oraz doświadczeniem. W wyniku przeramowania nie zmieniają się dane zachowania i zdarzenia, gdyż one są zawsze takie jakie są, a zmienia się jedynie nasze ich postrzeganie.

To wielka sztuka, warto ją sobie uświadomić i warto ją jak najczęściej stosować, bo pobudza ona w nas pozytywne emocje, uczy tolerancji, dystansu, pozwalając na wykorzystywanie naszej energii w świadomy sposób.

2 komentarze

  1. Zgadzam sie z wyrażonym powyżej opiniami.Ja dodałbym że swojej strony ze warto na wszystkie sytuacje spojrzeć też nie tylko z przeramowania .Wiem jak zmienia się obraz gdy damy białą ramkę zamiast czarnej ponieważ dużo maluje. Dodam też że Pan Bóg w tym wszystkim musi być na pierwszym miejscu poniewaz jest sensem naszej egzystencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *