Przekonania – jak z nimi żyć?

coaching warszawa

Naturalne jest, że człowiek po utracie czegoś dla siebie ważnego, jest w gorszym nastroju, odczuwa frustrację, pustkę i smutek. Bardzo często złości się na siebie i jest niezadowolony, że tak właśnie się czuje. Ważne jest, żeby dać sobie czas na przeżycie tego doświadczenia, które może zaowocować rozpoczęciem nowego rozdziału naszego życia. Jaki to będzie rozdział, o tym zadecydują nasze przekonania, które mogą być albo negatywne (dołujące) albo pozytywne (wspierające).

Przypuśćmy, że staramy się o nową pracę, bo poprzednią straciliśmy. Byliśmy na rozmowie kwalifikacyjnej i niestety nie otrzymaliśmy pracy, o którą tak usilnie zabiegaliśmy. To doświadczenie spowodowało, że możemy mieć negatywne przekonania na temat własnej osoby. Sądzimy, że jesteśmy beznadziejni, nie mamy odpowiednich kompetencji, umiejętności, a wszyscy inni są od nas lepsi. Takie negatywne przekonania budzą w nas smutek, załamanie, wycofanie i sprawiają, że nie wysyłamy kolejnych CV, nie wychodzimy z domu, bo przecież wiemy doskonale, że nic nam się w życiu nie udaje, nic nam tak naprawdę nie wychodzi i nie mamy podstaw do tego, żeby sądzić, że tym razem wreszcie nam się uda. Tylko czy takie podejście nam służy i sprawia, że mamy więcej energii?

Spróbujmy jednak do tej sytuacji podejść w inny sposób. Faktycznie, nie dostaliśmy tej pracy, o którą się ubiegaliśmy. Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone, bo być może w końcowym efekcie będzie to dla nas lepsze rozwiązanie. Być może czeka nas coś, co bardziej nas rozwinie, zainteresuje, a może jest to sygnał, że nadszedł moment na poszerzenie lub zdobycie nowych kompetencji.

Sytuacje, które nas spotykają są neutralne. To my nadajemy im znaczenie i interpretujemy je według naszych przekonań, oceniając je pozytywnie lub negatywnie. Możemy do nich podejść w dwojaki sposób, albo ich unikać , albo się z nimi zmierzyć. To jakie znaczenie im nadamy, wpływa na sposób naszego zachowania, na to jakie kolejne kroki podejmiemy.

Najważniejsze jest to, aby przekonania nas wpierały i nam służyły i prowadziły do naszego rozwoju.

Warto podjąć wyzwanie i zacząć szukać w sobie takich przekonań, które będą nam służyły, będą nas wzmacniały i będą prowadziły do naszego rozwoju.

Mając pozytywne przekonania znacznie łatwiej uporamy się z sytuacjami, które na początku wydają nam się trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *