Szukaj
  • Karolina Nowak

Priorytety

Pewien nauczyciel przyniósł do klasy szklany słój wypełniony po brzegi dużymi kamieniami. Zapytał uczniów: „Czy ten słój jest pełny?”, na co oni odparli: „Tak, oczywiście”. Wtedy wyciągnął zza biurka garść żwiru i wrzucił go do naczynia, a ten zmieścił się między większymi kamieniami. Spytał: „A czy teraz ten słój jest pełny?”. Uczniowie odparli z uśmiechem: „Tak, teraz jest napełniony”.

Wtedy nauczyciel wyjął zza biurka filiżankę z piaskiem i wsypał go do naczynia, patrząc, jak swobodnie wypełnia on puste miejsca wokół większych i mniejszych kamieni. Ponownie zapytał: „Czy ten słoik jest teraz już pełny?”. Uczniowie tym razem przekonani, ze naczynia nie da się już bardziej napełnić, bo nie ma w nim już więcej miejsca, odrzekli: „Tak, teraz już na pewno nic nie można dodać”.

Nauczyciel ponownie sięgnął za biurko i wyjął kolejny przedmiot. Tym razem był to dzbanek z wodą, którą wlał do słoja z kamieniami, żwirem i z piaskiem, po czym odwrócił się do uczniów i rzekł: "Teraz, chciałbym abyście przyjrzeli się dokładnie temu słojowi. Przedstawia on Wasze życie..." Kamienie – to ważne rzeczy w życiu: rodzina, dzieci, zdrowie, życiowa pasja. Żwir – to mniej ważne rzeczy: praca, pieniądze, mieszkanie albo samochód. Piasek – symbolizuje rzeczy mało ważne i często bezwartościowe.

"Jeżeli najpierw napełnimy naczynie piaskiem, nie będzie już miejsca na żwir, a tym bardziej na kamienie. Dlatego jeśli nie włożymy kamieni jako pierwszych, później nie będzie to już możliwe. Tak jest też w życiu. Jeśli poświęcimy całą naszą energię na drobne rzeczy, nie będziemy jej mieli na rzeczy istotne. Dlatego ważne jest, aby zadać sobie pytanie: Co stanowi kamienie w moim życiu? Następnie włożyć je jako pierwsze do naczynia i dbać o nie. Zwracajmy naszą uwagę przede wszystkim na kamienie – one są tym, co się naprawdę liczy. Reszta to piasek.”

* Jedna z najstarszych przypowieści w dziedzinie rozwoju osobistego. * Wkładanie do naczynia kamieni, żwiru, piasku i wody jest metaforą tego, jakimi rzeczami w życiu zajmujemy się w pierwszej kolejności. Jeśli przeznaczymy swój czas w życiu na robienie rzeczy nieważnych, to już nie starczy nam czasu ani energii na robienie tych, które są dla nas najważniejsze.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie